A marha az egyik legismertebb őshonos állat Magyarországon. Az íze pedig kiváló: jól elkészítve rendkívül ízletes pörköltet lehet belőle készíteni. Azonban nem csupán az fontos böllérként, hogy tisztában legyünk azzal, hogy pontosan hogyan kell a húst tárolni, felkockázni: az is jó, ha tisztán látjuk, hogy pontosan mikből áll a marha, milyen részei vannak.
Mi az a szarvasmarha? Biológus szemmel
A szarvasmarha az emlősök osztályába és a párosujjú patások rendjébe, tülkösszarvúak családjába tartozik. Eredetileg a húsáért kezdték el tenyészteni, később kezdték el tejét is hasznosítani. A középkorban jó szolgálatot tett a farmereknek, ugyanis igavonó állatként nagy a teherbírása.
Miért közkedvelt a magyar konyhán?
Különleges íze és ízvilága miatt szeretik annyira. Sokkal pikánsabb, mint a disznó vagy a csirke, ez azonban az árán is meglátszik: még most, a gazdasági világválság idején is érezhető az árkülönbség a hagyományos disznóhúshoz képest. Ha egy igazán jó marhapörköltet szeretnénk enni, akkor a zsebünkbe kell nyúlni, attól függően, hogy a marha mely részeiből szeretnénk az ételt elkészíteni.
Mik a részei?
A legfontosabb részei – a teljesség igénye nélkül:
- bélszín vagy vesepecsenye
- lapos hátszín
- magas hátszín
- felsál
- fehérpecsenye
- feketepecsenye
- farok
Hogyan kell feldolgozni?
A marhalapocka bontásánál vagy csontozásánál arra kell odafigyelni, hogy a lapockát külső oldalával lefelé fordítva helyezzük el a húsvágó tökén úgy, hogy a lábszár felünk nézzen. A lábszárcsont és a karcsont közepén a húst vágjuk át, végig, majd az ínszalagot is. A csontról a lábszárhúst teljesen le kell fejteni, így jutunk hozzá a megfelelő húsmennyiséghez.